Ce este un electrod de grafit de putere obișnuită și unde este utilizat?

Oct 29, 2026 Lăsaţi un mesaj

Un electrod de grafit de putere obișnuită (RP) este clasa construită pentru cuptoarele care transportă mai puțin de 17 A/cm²: rezistivitate la sau sub 8,0 μΩ·m, densitate în vrac la sau peste 1,56 g/cm³ și cenușă la sau sub 0,30% într-o specificație tipică, cu CTE la sau sub 2,5 × 0 ⁻⁶/⁶/⁶ Este gradul de intrare al familiei RP, HP și UHP, iar activitatea sa este o conducție constantă mai degrabă decât o densitate mare de putere.

 

Ce descrie de fapt „puterea obișnuită”?

 

Puterea obișnuită descrie o bandă de funcționare, nu un nivel de calitate. Fiecare electrod de grafit este aceeași familie de material; ceea ce separă RP de puterea mare și puterea ultra mare este cât de mult curent este proiectată să transporte coloana pe centimetru pătrat de secțiune transversală și cât de multă expansiune termică poate absorbi în timp ce o face.

Proprietate Valoarea RP (specificație tipică) Ce decide în serviciu
Rezistivitatea electrică Mai mic sau egal cu 8,0 μΩ·m Căderea de tensiune de-a lungul coloanei și căldura pe care o generează
Densitate în vrac Mai mare sau egal cu 1,56 g/cm³ Masa pe unitatea de volum disponibilă pentru a rezista la oxidare și la deteriorarea manipulării
Conținut de cenușă Mai mic sau egal cu 0,30% Contaminarea adusă în topitură
CTE Mai mic sau egal cu 2,5 ×10⁻⁶/grad Efort la articulație atunci când arcul lovește și când se oprește
Rezistența la încovoiere Conform lotului de COA Sarcina de încovoiere pe care o ia coloana la îmbinare

Două convenții stau în spatele acelei mese. Valorile sunt o specificație tipică extrasă din intervale publicate de producătorii majori, nu un certificat de lot de cuptor dintr-o comandă specifică și ar trebui citite astfel până când este atașat un COA pentru lotul real. Rezistivitatea este măsurată conform ASTM C611, metoda standard de testare pentru rezistivitatea electrică a articolelor fabricate din carbon și grafit, iar modulul de elasticitate este măsurat conform ASTM C769. Un număr citat fără metoda sa de testare nu poate fi comparat cu nimic.

 

Prin ce diferă RP de HP și UHP într-o singură propoziție?

 

RP rulează sub 17 A/cm², HP de la 17 la 22 A/cm² și UHP de la 18 la 25 A/cm², iar CTE se strânge de la sau mai puțin de 2,5 × 10⁻⁶/ grad la RP la 2,2 la CP și 1,1-1,5 la UHP, astfel încât coloana de încărcare poate suporta atât șocul. stânga.

Acea propoziție este întreaga distincție de care are nevoie un cumpărător înainte de a citi o ofertă, iar ceea ce rezultă din aceasta nu este un clasament. Un cuptor care deține 12 A/cm² nu câștigă nimic din CTE mai mic al unui grad superior, iar unul care funcționează la 24 A/cm² va sparge o coloană RP la îmbinare, mai degrabă decât să o uzeze treptat. Nota se potrivește cu sarcina, iar restul acestei pagini identifică sarcinile în care potrivirea este RP.

 

Unde este folosit de fapt un electrod RP?

 

RP acoperă sarcinile în care cuptorul, mai degrabă decât electrodul, furnizează cea mai mare parte a căldurii sau unde puterea de intrare este pur și simplu modestă. Electrozii de grafit pentru funcționarea cuptorului sunt dimensionați în același mod în toate, astfel încât logica de dimensiune de mai jos este valabilă; se modifică doar banda de densitate de curent. Cinci aplicații reprezintă cea mai mare parte a volumului.

Aplicație De ce se potrivește RP Unde se află limita
Topirea deșeurilor EAF de putere mică și medie Transformatorul menține densitatea sub plafonul RP O actualizare de putere mută sarcina în HP
Cuptoare mici cu oală Curentul de reținere este modest și ciclurile de căldură sunt scurte Oale mai mari cu aport mare necesită HP
Cuptoare cu feroaliaj cu arc scufundat Povara poartă o mare parte din calea actuală Chimia de sarcină crește oxidarea
Cuptoare cu siliciu metal și aliaje de siliciu Încărcare rezistivă, ciclu de atingere constant Limitele de cenușă se strâng cu gradul de produs
Cuptoare cu carbură de calciu Arcul arde în interiorul unei sarcini rezistive Distanța dintre electrozi conduce temperatura suprafeței

Rândurile cu arc scufundat sunt cel mai adânc capăt al acestei piețe și se comportă diferit de topirea oțelului în moduri care merită propriul tratament, așa că aici sunt un rând mai degrabă decât o secțiune. Ceea ce contează pentru o primă selecție este modelul: în fiecare rând de deasupra, densitatea de curent rămâne sub 17 A/cm², iar sarcina electrodului este să furnizeze curent într-o încărcare la densitate moderată fără a adăuga rezistență proprie.

Diametrul urmează cuptorului, nu catalogului. Electrodul de grafit RP este furnizat în gama noastră de miez de 250 mm până la 600 mm și unElectrod de grafit de 250 mmeste cea mai mică coloană din acea gamă - dimensiunea unui cuptor compact sau a unei instalații cu un singur electrod tinde să fie construită. Pentru cuptoarele mai mari există coloane mai mari, iar aritmetica de mai jos arată de ce. De aceea, un electrod de grafit pentru lucrul la cuptorul electric este ales din curentul pe care trebuie să-l transporte, nu dimensiunea nominală a cuptorului.

 

Cum transformă densitatea de curent un cuptor într-un diametru?

 

Densitatea de curent este curentul de funcționare împărțit la aria secțiunii transversale a coloanei, astfel încât același curent printr-un diametru mai mare produce o densitate mai mică. Acesta este mecanismul care leagă un transformator de un diametru și poate fi prelucrat pe hârtie înainte de a solicita orice ofertă.

Aria pentru o coloană rotundă este π × (diametru ÷ 2)². La plafonul RP de 17 A/cm², aritmetica dă următoarele:

Diametru Secțiune transversală Curent la 17 A/cm²
250mm 490,9 cm² 8.3 kA
300mm 706,9 cm² 12.0 kA
400mm 1.256,6 cm² 21.4 kA
600mm 2.827,4 cm² 48.1 kA

Citiți asta ca aritmetică, nu ca o recomandare: arată unde cade plafonul pentru fiecare dimensiune; densitatea de curent tipică recomandată variază în funcție de diametru și tipul cuptorului, iar o coloană în tavan nu are marjă pentru o modernizare a transformatorului. O coloană de 300 mm care transportă 12,0 kA la tavan este o potrivire rezonabilă pentru un cuptor modest și o potrivire proastă pentru unul care consumă deja 14 kA, iar diferența dintre cele două cuptoare nu este vizibilă numai în diametru.

 

Ce verificări contează când sosește un lot RP?

 

Patru verificări acoperă expunerea, iar prima este mai degrabă certificatul decât mărfurile. COA ar trebui să numească lotul, diametrul, gradul și metodele de testare, apoi să raporteze proprietățile în raport cu acestea. Pentru RP înseamnă rezistivitate la sau sub 8,0 μΩ·m conform ASTM C611, densitate în vrac la sau peste 1,56 g/cm³, cenușă la sau sub 0,30% și CTE la sau sub 2,5 ×10⁻⁶/grad, toate pe baza specificațiilor tipice pe care o precizează oferta.

Verifica Ce să cauți Eșecul previne
COA împotriva ofertei Aceeași calitate, diametru și lot; ASTM C611 citat pentru rezistivitate Un certificat care descrie o comandă diferită
Verificare dimensională Lungimea și diametrul față de desen, nu față de eticheta carcasei O coloană care rămâne fără cursa clemei
Desemnarea mamelonului T3, T4, T5 sau T6 denumit în comanda de achiziție și potriviți la sosire O îmbinare care nu poate suporta sarcina de tracțiune a coloanei
Starea suprafeței Fără ciobiri la priză, fără umiditate în ambalaj O articulație care se defectează la prima căldură

Rezistența la încovoiere este a cincea proprietate și cea mai adesea lăsată în afara unui certificat RP. Publicăm o rezistență la încovoiere de cel puțin 11,0 MPa față de specificația noastră de 250 mm UHP, iar pentru RP cifra lotului aparține COA mai degrabă decât unei afirmații tipice de grad. Dacă un furnizor citează o rezistență la încovoiere fără o referință de metodă, întrebați ce standard se află în spatele acesteia înainte ca lotul să fie expediat.

Ash își merită propria linie pentru RP, deoarece este singura proprietate care ajunge la produs. Într-un cuptor în care electrodul contribuie cu material în topitură, cenușa este o variabilă de calitate a metalului, mai degrabă decât un element de întreținere, iar un cuptor cu siliciu care lucrează la o limită strictă de impurități stabilește o toleranță diferită față de un cuptor cu feroaliaj care face o adăugare în vrac. Stabiliți limita pentru produsul pe care îl distribuiți, nu pentru insigna de calificare. Verificarea dimensională se desfășoară în același mod pentru fiecare dimensiune și aElectrod de grafit de 400 mmdesenul este un șablon funcțional pentru câmpurile pe care ar trebui să le conțină o comandă RP, deoarece lungimea, diametrul și desemnarea mamelonului sunt înregistrate în același mod la orice diametru.

 

Când încetează RP să fie alegerea potrivită?

 

Trei condiții pun capăt sarcinii RP și toate trei sunt vizibile înainte ca o coloană să se rupă.

Primul este un upgrade de putere. Când o reconstrucție a transformatorului sau un arc mai lung împinge punctul de funcționare peste 17 A/cm², coloana se află în afara benzii de proiectare, iar modul de defecțiune este o fractură la niplu, mai degrabă decât o uzură lentă. A doua este o schimbare a ciclului termic: un cuptor care este oprit și repornit mult mai des decât programul său inițial supune articulația la cicluri pentru care gradul nu a fost dimensionat, iar CTE la sau sub 2,5 × 10⁻⁶/grad este o alocație, nu o imunitate. A treia este atmosfera. O chimie de sarcină care ridică conținutul de monoxid de carbon sau de monoxid de siliciu deasupra liniei de sarcină accelerează oxidarea, iar pierderea apare mai degrabă ca o coloană de subțiere decât ca una spartă.

Niciunul dintre cele trei nu este fixat prin cumpărarea unui diametru mai mare. O coloană mai mare la același curent scade densitatea și ajută la problema puterii, dar nu face nimic pentru ciclul termic sau oxidare. Verificați mai întâi densitatea curentului, apoi numărul ciclului, apoi chimia sarcinii și abia apoi luați în considerare o schimbare de grad; o moară care sare la un grad superior fără a verifica primul număr plătește pentru capacitatea pe care nu o poate folosi. Dacă verificarea indică o problemă de alimentare mai degrabă decât o problemă de ciclism sau de atmosferă, modificarea dimensiunii este răspunsul mai ieftin și unElectrod de grafit de 500 mmeste pasul pe care îl fac cele mai multe mori înainte de a lua în considerare schimbarea gradului.

 

Întrebări frecvente

 

Pentru ce este folosit un electrod de grafit de putere obișnuit?

Se folosește acolo unde densitatea curentului de funcționare rămâne sub 17 A/cm²: cuptoare cu arc electric de putere mică și medie pentru topirea deșeurilor, cuptoare mici cu oală și cuptoare cu arc scufundat care produc feroaliaje, siliciu sau carbură de calciu. În aceste sarcini, cuptorul sau încărcarea furnizează cea mai mare parte a căldurii, astfel încât electrodul conduce constant, mai degrabă decât să transporte o densitate mare de putere.

Cât curent poate transporta un electrod RP de 400 mm?

Aproximativ 21,4 kA în partea de sus a benzii, deoarece o coloană de 400 mm are o secțiune transversală de aproximativ 1.256,6 cm² și 17 A/cm² peste acea zonă dă 21,4 kA. Acesta este mai degrabă un plafon decât o țintă: densitatea de curent tipică recomandată variază în funcție de diametru și tipul cuptorului, iar o coloană care rulează la tavan nu păstrează nicio marjă pentru schimbarea transformatorului.

Un cuptor mai mic înseamnă întotdeauna gradul RP?

Nu. Dimensiunea și puterea sunt variabile separate, iar un cuptor compact reconstruit cu un transformator de mare putere poate sta peste 17 A/cm² și are nevoie de CP. Testul este curentul de funcționare per electrod față de secțiunea transversală, nu tonajul nominal, iar un cuptor mic cu un diametru generos pentru curentul său este cazul în care RP se potrivește cel mai adesea.

Ce industrii din afara fabricilor de oțel cumpără electrozi RP?

Producătorii de fieroaliaje, fabricile de siliciu metalic și aliaje de siliciu și fabricile de carbură de calciu sunt cei mai mari cumpărători de non-oțel, și toate operează cuptoare cu arc scufundat unde sarcina poartă o mare parte din calea curentă. Turnătoriile și atelierele de turnare cu cicluri lungi de păstrare formează un grup mai mic, iar datoria lor este puterea modestă, cu pauze frecvente, mai degrabă decât putere mare.

 

Recomandări cheie

 

  • Puterea obișnuită descrie o bandă de densitate de curent sub 17 A/cm², nu un clasament al calității în familia de electrozi de grafit.
  • Specificația tipică RP este rezistivitatea la sau sub 8,0 μΩ·m, densitatea în vrac la sau peste 1,56 g/cm³, cenușă la sau sub 0,30% și CTE la sau sub 2,5 ×10⁻⁶/grad.
  • Cele cinci sarcini au cel mai mare volum de RP: topire EAF de putere mică și medie, cuptoare cu oală mici, cuptoare cu feroaliaje, siliciu și carbură de calciu.
  • Diametrul decurge din aritmetica densității de curent, iar o coloană de 250 mm atinge plafonul de 17 A/cm² la aproximativ 8,3 kA.
  • RP se termină cu o îmbunătățire a puterii, o schimbare a ciclului termic sau o schimbare a chimiei sarcinii, iar un diametru mai mare îl fixează doar pe primul dintre acestea.

 

Specificați o coloană RP pentru cuptorul dvs

 

Trimiteți tipul cuptorului, curentul de funcționare per electrod și diametrul pe care îl aveți în vedere, iar echipa noastră tehnică va confirma dacă sarcina rămâne în banda RP și ce specificație să scrieți în comandă. Dacă este planificată o îmbunătățire a puterii, includeți noul transformator, astfel încât coloana să fie dimensionată față de cuptorul pe care îl veți utiliza, mai degrabă decât cel pe care îl utilizați astăzi.

WhatsApp: +86 155 1882 4805 · E-mail: inquiry@zaferroalloy.com· sau trimiteți formularul pe site-ul nostrupagina de contact

Tip cuptor (EAF / LF / cu arc submers / carbură):

Curent de funcționare per electrod (kA):

Diametru (mm):

Nota în vedere (RP/HP/UHP):

Lungime (mm):

Tip mamelon (T3/T4/T5/T6):

Cantitate lunară (t):

Port de destinație:

Valoare planificată a transformatorului (opțional):

 

Lectură aferentă