Cum să citiți un electrod de grafit COA: ASTM C611, ASTM C769 și numerele care contează

Oct 29, 2026 Lăsaţi un mesaj

Un electrod de grafit COA este utilizabil numai dacă denumește lotul, gradul și metoda de testare din spatele fiecărei figuri. Rezistivitatea electrică a electrodului de grafit și densitatea în vrac sunt cele două linii care trebuie citite mai întâi: pentru 250 mm UHP, rezistivitatea se citește la sau sub 6,5 μΩ·m conform ASTM C611, cu densitate în vrac la sau peste 1,68 g/cm³ și rezistență la încovoiere la sau peste 11,0 MPa.

 

Ce certifică de fapt un electrod de grafit COA?

 

Acesta certifică proprietățile măsurate ale unui anumit lot de electrozi și nimic mai mult. Aceasta este o afirmație în mod deliberat restrânsă, iar înțelegerea cât de îngustă este împiedică majoritatea argumentelor care apar după sosirea unui transport.

Un COA nu este o garanție de performanță. Nu precizează cât de mult va dura o coloană, câte tone de oțel va ajuta la producerea sau dacă se va rupe în funcțiune. Ceea ce face este să înregistreze că o probă dintr-un lot numit a fost testată printr-o metodă numită și a produs un rezultat declarat. Când apare o dispută, acea înregistrare este baza pe care se bazează reclamația - motiv pentru care un COA fără un număr de lot valorează foarte puțin, iar un COA fără o metodă de testare valorează mai puțin decât hârtia pe care este tipărită.

Părțile utile ale documentului sunt, prin urmare, patru: identificatorul lotului, diametrul și gradul, metoda de testare numită în raport cu fiecare proprietate și valoarea măsurată în sine. Un COA care oferă toate cele patru poate fi comparat cu o specificație și cu COA-ul altui furnizor. Unul care oferă doar ultimul poate fi citit, dar nu testat.

Distincția dintre o valoare măsurată și o specificație tipică este cea pe care cumpărătorii o scapă cel mai adesea și este cel mai ușor de văzut în publicațiile noastre.Specificațiile electrodului de grafit UHP, unde valorile sunt declarate ca limite de produs, mai degrabă decât ca măsurători de lot. Pentru 250 mm UHP, valorile noastre publicate sunt rezistivitatea la sau sub 6,5 μΩ·m, densitatea în vrac la sau peste 1,68 g/cm³, rezistența la încovoiere la sau peste 11,0 MPa, cenușă la sau sub 0,5% și CTE de 1,1–1,5 × 10⁻⁻⁻⁶. Acestea sunt cifrele cu care ar trebui să se măsoare un lot COA. Pentru RP și HP, la care nu este atașat un certificat de lot, valorile echivalente sunt cotate ca o specificație tipică - iar o specificație tipică este o declarație despre calitate, nu despre electrozii din recipient.

 

Ce vă spune rezistivitatea ASTM C611?

 

ASTM C611 este metoda standard de testare pentru rezistivitatea electrică a articolelor fabricate din carbon și grafit și este cel mai util număr de pe certificat, deoarece se conectează direct la modul în care funcționează cuptorul.

Rezistivitatea este rezistența grafitului la trecerea curentului. Fiecare unitate a acesteia transformă puterea furnizată în căldură în interiorul coloanei în loc de căldură în arc, motiv pentru care specificația se înăsprește pe măsură ce gradul crește: RP este cotat la sau sub 8,0 μΩ·m ca specificație tipică, HP la sau sub 6,5 μΩ·m și UHP la sau sub 6,5 μΩ·m măsurată pe specificația noastră. Un electrod cu rezistivitate mai mare nu este doar mai puțin eficient; este mai fierbinte pe lungimea sa, iar căldura internă conduce oxidarea pereților laterali.

Citirea corectă a rândului necesită trei obiceiuri. Mai întâi, verificați dacă metoda este numită. O cifră de 6.2 fără o referință de metodă nu poate fi comparată cu o specificație scrisă conform ASTM C611, deoarece măsurarea rezistivității este sensibilă la geometria probei și la aranjamentul contactului. În al doilea rând, verificați unitatea - μΩ·m este unitatea de lucru în acest domeniu, iar un certificat care raportează ohmi-centimetri nu este greșit, dar nu este direct comparabil. În al treilea rând, comparați valoarea cu banda de calificare, mai degrabă decât cu numărul furnizorului anterior, deoarece doi furnizori pot fi ambii în specificație și pot diferi.

Cifra de rezistivitate vă spune, de asemenea, ceva ce nu precizează certificatul. Un lot de la capătul strâns al specificației are o marjă mai mare față de încălzirea internă care conduce la oxidare, motiv pentru care cumpărătorii care desfășoară campanii lungi tind să se uite unde se află un lot, mai degrabă decât dacă a trecut.

 

Ce vă spune modulul elastic ASTM C769?

 

ASTM C769 acoperă modulul elastic al grafitului și este proprietatea care se referă mai degrabă la comportamentul mecanic decât la performanța electrică. Descrie cât de mult se deviază materialul sub sarcină, ceea ce determină modul în care o coloană răspunde la îndoire și la manipularea pe care o primește între curte și cuptor.

Modulul elastic contează cel mai mult în două situații. Prima este o coloană care este rulată în unghi sau care suferă sarcini laterale, unde un modul mai mare înseamnă mai puțină deformare și, prin urmare, mai puțină concentrare a tensiunilor la îmbinare. Al doilea este manipularea: un electrod care este ridicat, mutat și prins în mod repetat este supus unor sarcini pe care corpul coloanei trebuie să le absoarbă, iar modulul face parte din ceea ce prezice dacă o face fără crăpare.

Relația cu rezistența la încovoiere merită menționată deoarece cele două sunt adesea confundate. Rezistența la încovoiere, specificată la sau peste 11,0 MPa în specificația noastră de 250 mm UHP, descrie sarcina la care materialul se rupe - iar un cititor de certificate care dorește să meargă mai adânc poate urmărielectrod de grafit COAmetoda din spatele acestei cifre. Modulul elastic descrie modul în care se comportă înainte de acel punct. Un certificat care raportează unul fără celălalt vă oferă jumătate din imaginea mecanică.

ASTM C769 nu este întotdeauna raportată pe fiecare lot COA, iar absența sa nu este automat un semnal roșu - dar absența sa ar trebui să pună întrebarea de ce. Un furnizor care poate produce cifra atunci când este întrebat este un furnizor care deține datele; cel care nu poate lucra mai degrabă din valori tipice de grad decât din măsurători.

 

Cum modifică densitatea în vrac, CTE și cenușa performanța?

 

Trei proprietăți completează setul și fiecare se mapează la un mod de eșec distinct.

Densitatea în vrac, la sau peste 1,68 g/cm³ pentru UHP și 1,65 g/cm³ pentru HP ca specificație tipică, descrie cât de mult grafit este ambalat într-o unitate de volum. O densitate mai mare înseamnă, în general, mai puțini pori, iar mai puțini pori înseamnă o suprafață mai mică expusă la oxidare și o mai bună integritate mecanică. Este, de asemenea, proprietatea cea mai sensibilă la modul în care electrodul a fost format și grafitizat, motiv pentru care o cifră de densitate sub banda de grad este un semnal care merită investigat mai degrabă decât o diferență de rotunjire.

CTE, la 1,1–1,5 ×10⁻⁶/grad pentru UHP, până la 2,2 ×10⁻⁶/grad pentru HP și până la 2,5 ×10⁻⁶/grad pentru RP, ca specificație tipică, descrie cât de mult se extinde materialul pe gradul de creștere a temperaturii. Este proprietatea care determină rezistența la șoc termic și este motivul pentru care selecția gradului este o decizie termică la fel de mult ca și una electrică. O coloană cu CTE mare într-un cuptor de mare putere dezvoltă stres la articulație la fiecare lovire a arcului, iar defecțiunea se acumulează mai degrabă decât să apară deodată.

Cenușa, la sau sub 0,5% pentru UHP și 0,30% pentru RP și 0,25% pentru HP ca specificație tipică, este fracția fără carbon. Afectează comportamentul de oxidare la vârf și contribuie cu material la topire. Pentru un magazin care produce oțel curat, cenușa este mai degrabă o linie de specificații metalurgice decât una de menaj, iar un certificat care o omite este incomplet din acest motiv.

Modelul în toate trei este că certificatul descrie materialul, iar materialul determină modul de defecțiune. Rezistivitatea conduce la oxidare, CTE conduce la șocul termic, densitatea și modulul conduc integritatea mecanică, iar cenușa conduce la contaminare. A citi bine un COA înseamnă a-l citi pe harta respectivă, mai degrabă decât împotriva unui singur punct de trecere.

 

Cum comparați două rapoarte COA cu electrozi de grafit?

 

Comparația este valabilă numai atunci când cele două documente raportează aceleași proprietăți față de aceleași metode pentru același diametru și calitate. Cea mai mare parte a muncii constă în stabilirea acelei condiții înainte de a compara orice numere, deoarece aElectrod de grafit de 250 mmcertificatul nu poate fi comparat cu cel eliberat pentru o coloană de 600 mm, orice spun cifrele.

Articol Lotul A Lotul B Judecata
Diametrul și gradul declarat Confirmați împotriva PO Confirmați împotriva PO Trebuie să se potrivească exact
Rezistivitate, metoda numită ASTM C611 citat Metoda nu este numită Documentul B nu poate fi comparat
Identificator de lot Prezent Absent Documentul B nu are trasabilitate
Rezistența la încovoiere Raportat Raportat Comparați cu aceeași specificație

Tabelul ilustrează modul de eșec care contează cel mai mult: un COA poate conține numere plauzibile și totuși poate fi inutilizabil pentru comparație, deoarece nu denumește metoda sau lotul. Când se întâmplă acest lucru, acțiunea corectă este să solicitați un certificat corectat, mai degrabă decât să comparați oricum cifrele.

Acolo unde ambele documente sunt complete, comparația rulează proprietate cu proprietate. Rezistivitatea în primul rând, deoarece este cea mai importantă și cea mai des raportată. Apoi rezistența la încovoiere, care prezice supraviețuirea la manipulare. Apoi densitatea în vrac, CTE și cenușă. Nu le restrângeți într-un singur scor: un lot care este mai bun la rezistivitate și mai rău la rezistența la încovoiere este o propunere diferită, nu una mai bună sau mai proastă.

Ultima comparație este mai degrabă față de specificație decât față de celălalt furnizor. Ambele loturi pot fi în specificație și pot fi în continuare diferite, iar decizia cumpărătorului este despre ce poziție în cadrul benzii se potrivește cuptorului - nu despre ce certificat pare mai curat.

Solicitați un eșantion de COA cu cotația dvs. - emitem unul pe lot.

 

Întrebări frecvente

 

Ce ar trebui să conțină un electrod de grafit COA?

Patru lucruri: identificatorul lotului, diametrul și gradul, metoda de testare numită în funcție de fiecare proprietate și valoarea măsurată. Pentru UHP, aceasta înseamnă rezistivitate conform ASTM C611, modulul conform ASTM C769 unde este raportat, plus densitatea în vrac, rezistența la încovoiere, cenușa și CTE. Un certificat fără număr de lot sau fără referințe de metodă nu poate fi testat în raport cu o specificație.

Care este o valoare bună a rezistivității pentru un electrod UHP?

La sau sub 6,5 μΩ·m, măsurat conform ASTM C611, conform specificației noastre de 250 mm UHP. Poziția în acea bandă contează la fel de mult ca și trecerea: un lot la capătul strâns are o marjă mai mare față de încălzirea internă care determină oxidarea pereților laterali. Comparați valoarea cu banda de calificare, nu cu numărul altui furnizor.

Un conținut mai scăzut de cenușă este întotdeauna mai bun?

Cenușa mai scăzută este mai bună pentru curățarea oțelului, deoarece cenusa este fracțiunea fără carbon care contribuie cu material la topire. UHP este specificat la sau sub 0,5%, HP la sau sub 0,25% și RP la sau sub 0,30% ca specificații tipice. Cifrele foarte mici de cenușă ar trebui să fie în continuare urmăribile unui lot și o metodă să fie semnificativă.

Pot accepta un COA fără referințe de metodă ASTM?

Îl poți citi, dar nu îl poți compara. Rezistivitatea raportată fără ASTM C611 nu poate fi verificată în raport cu o specificație scrisă pentru acea metodă, deoarece măsurarea este sensibilă la geometria specimenului. Solicitați un certificat corectat care denumește metoda; un furnizor care nu poate produce unul v-a dat un număr fără bază.

Cât de des ar trebui furnizate COA-urile?

Unul pe lot, nu unul pe transport. Un transport care consolidează două loturi are nevoie de două certificate, deoarece proprietățile aparțin lotului mai degrabă decât containerului. Dacă un furnizor emite un singur certificat pentru fiecare comandă, indiferent de câte loturi au fost extrase, legătura de trasabilitate dintre document și electrozi este întreruptă.

Un COA garantează performanța electrodului?

Nu. Înregistrează proprietățile măsurate pentru un lot; nu prezice viata, consumul sau spargerea. Performanța depinde de modul în care este aplicat electrodul - densitatea curentului, practica zgurii, manipularea și asamblarea îmbinărilor. COA vă oferă o bază de revendicare atunci când performanța este contestată, ceea ce este un lucru diferit și mai limitat decât o garanție.

 

Solicitați o cotație

 

Spuneți-ne diametrul, gradul, lungimea și tipul mamelonului, iar echipa noastră tehnică va confirma specificația și programul de livrare.WhatsApp: +86 155 1882 4805 · E-mail: inquiry@zaferroalloy.com· sau trimiteți formularul pe site-ul nostrupagina de contact.

Diametru:

Gradul (RP/HP/UHP):

Lungime (mm):

Tip mamelon (T3/T4/T5/T6):

Cantitate lunară (t):

Port de destinație:

Preț țintă (opțional):